Odebrałam dziś swój nowy paszport.
W lutym otrzymałam obywatelstwo szwedzkie, cieszyłam się bardzo, ale dopiero dziś, trzymając w ręku paszport z własnym zdjęciem, pod którym widnieją słowa: Nationalitet – Svensk, (Nationality – Swedish) dotarło do mnie, że stałam się pełnoprawnym obywatelem Szwecji – słowem, stałam się Szwedką. Jest to dla mnie bardzo wzruszające i poniekąd nobilitujące, jakkolwiek na to nie patrzę – cieszę się i jestem z tego powodu szczęśliwa.
Na szczęście nie musiałam (i nie chciałam) zrzekać się obywatelstwa polskiego, bo Polką jestem, Polką się czuję i jestem ze swojej polskości dumna. A Polacy, którzy dawniej ubiegali się o obywatelstwo szwedzkie, jeszcze do roku 2001, zmuszeni byli zrzec się polskiego obywatelstwa i wielu dziś stara się o nie na nowo.
Wiem, że warto mieć szwedzki paszport, dlatego nie wahałam się przed złożeniem wniosku o obywatelstwo. Będąc obywatelem Szwecji mam pewność, że państwo szwedzkie będzie zawsze dbać o moje dobro, mam dożywotnie prawo do pobytu w Szwecji i powrotu nawet po wielu latach. Mając obywatelstwo szwedzkie, można głosować w wyborach do parlamentu szwedzkiego, można podjąć pracę w zawodzie policjanta, w służbie bezpieczeństwa czy siłach zbrojnych. Można pojechać do wielu krajów bez ubiegania się o wizę. Korzyści jest wiele. Ja zaś odczuwam to najbardziej jako przynależność do kraju – czuję, że Szwecja jest moim domem. Stała się moją nową ojczyzną.
Jak i kiedy zacząć starać się o obywatelstwo?
Naturalnie obywatelem Szwecji można stać się poprzez urodzenie się w tym kraju (i gdy jedno z rodziców jest obywatelem szwedzkim). Adoptowane dzieci również otrzymują obywatelstwo w sposób naturalny. Inne drogi to małżeństwo z obywatelem Szwecji lub naturalizacja.
Naturalizacja to inaczej złożenie wniosku o nadanie obywatelstwa. W przypadku obywatelstwa szwedzkiego konieczne jest wypełnienie pewnych warunków, takich jak m.in.:
- pełnoletność
- potwierdzenie swojej tożsamości, np. poprzez polski paszport, dowód osobisty lub potwierdzenie od kogoś z rodziny
- pozwolenie na pobyt stały lub na czas nieokreślony w Szwecji
- postępowanie zgodnie z prawem
- integracja społeczna
Podczas rozpatrywania sprawy, pracownik urzędu emigracyjnego ma dostęp do informacji czy ubiegający się nie jest zadłużony, objęty alimentami oraz czy nie był/jest skazany oraz czy przestrzega przepisów obowiązujących w Szwecji. Jeśli dana osoba popełniła przestępstwo, to może ubiegać się o obywatelstwo, musi jednak przeczekać pewien czas (odbyć okres karencji).
Wniosek o nadanie obywatelstwa szwedzkiego mogą złożyć osoby, które ukończyły 18 lat i mają pozwolenie na pobyt stały (permanent uppehålltillstånd) po 5 latach pobytu w Szwecji lub osoby, które otrzymały pozwolenie na pobyt na pracę (uppehållsrätt) też po 5 latach.
Osoba będąca w związku małżeńskim z obywatelem Szwecji i mieszkająca razem z nim minimum dwa lata może złożyć podanie już po trzech latach. Dobrze jest odczekać te rzeczone 3 lata, bo zbyt wcześnie złożony wniosek może zostać odrzucony, co jeszcze bardziej oddala moment otrzymania obywatelstwa.
Osoby niepełnoletnie muszą ubiegać się o nadanie obywatelstwa szwedzkiego razem z rodzicami. Wyjątek stanowią dzieci, którego jedno z rodziców jest pochodzenia szwedzkiego (rodzic składa podanie o obywatelstwo dla dziecka), dzieci do 15 roku życia, które otrzymały pozwolenie na pobyt stały, mogą otrzymać szwedzkie obywatelstwo bez względu na to, jak długo mieszkały w Szwecji a osoby między 15 a 18 rokiem życia mogą otrzymać obywatelstwo szwedzkie po trzech latach zamieszkania w Szwecji.
Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku trwa od 1 do 6 miesięcy. Aby wniosek został przyjęty należy razem z wnioskiem wysłać swój aktualny paszport, wypełnić i podpisać wniosek, dołączyć dowodu wpłaty (1 500 koron, które wpłaca się na konto pocztowe Urzędu Migracyjnego – Migrationsverket) oraz dołączyć personbevis „Ansökan om svenskt medborgarskap”. Personbevis zamawia się w Skatteverket.
Wniosek o nadanie obywatelstwa szwedzkiego można złożyć osobiście w najbliższym Urzędzie Migracyjnym lub poprzez stronę internetową tutaj, bądź wysłać na adres: Migrationsverket, Medborgarskapsenhet 1, 601 70 Norrköping.Na stronie internetowej Szwedzkiego Urzędu Migracyjnego www.migrationsverket.se znajdziecie więcej szczegółowych informacji.
Dziękuję Wam wszystkim za gratulacje i za to, że cieszycie się razem ze mną. Nie wiedziałam, jak ta wiadomość zostanie przyjęta, ale widzę teraz jak bardzo jesteście mi życzliwi.
A to cieszy dużo bardziej niż nowy paszport.
28 thoughts on “Jak otrzymać szwedzkie obywatelstwo?”
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Powiązane posty
Wielka budowa w Sztokholmie
Weekend za miastem, klęska urodzaju i pochwała radości z rzeczy zwykłych
Wielkie głosowanie – Blog Roku 2014
Karta SL – jak poruszać się po Sztokholmie
Just another Polish Day
Co to jest szczęście?
Surströmming
Tam, gdzie mieszkają motyle
Do drogich czytelników
Czas smutku
Zimowy spacer i lekcja przyrody
Listopad optymistyczny
Zegary naprzód!
Retro Second Hand
Idzie nowe / Nytt på gång
A jak asymilacja
Tack för senast!
Zabawa u Króla
Chwile wytchnienia
Lśnij i żyj!
Tradycyjne szwedzkie przysmaki
Jesienne refleksje
Jak na skrzydłach
Jesień w Sztokholmie
Zakątki Södermalm
List do czytelników
Najmniejszy pomnik w Sztokholmie
Göta Kanal – błękitna wstęga Szwecji
Skansen – miniatura dawnej Szwecji
Listopad zaklęty w broszce
Wyspa Nåttarö
W pogoni za łosiem
Piątek
Fach dziennikarki
Rzeczy w Szwecji, do których się nigdy nie przyzwyczaję
Ratusz miejski – Stadshuset
W biegu
Lucia czyli święto światła
Słodko gorzki zawód
Dziś Szwecja jest słodka!
Świąteczna wystawa
Galeria Baginski
Lördagsmys i czas zimowy
Niepokoję się…
Dzień Świętej Łucji
Fjäderholmarna
Na szwedzką mod(ł)ę
Racza uczta – kräftskiva
Wielkanoc kolorowa
Śladami Astrid Lindgren – Vimmerby
Samozbiory – självplock
Narodowe cechy Szwedów
Dalarna, serce Szwecji
Gniazdowicie
Ciepło, gorąco, parzy!
Göteborg w trzech odsłonach cz. 3
Zmiana czasu
D jak dom
Ciepłe oazy zimowego Sztokholmu
Lussekatter z pieca Kasi
Bezcenny wspólny czas
Haga Park
Moje Stare Miasto
Wyklejanki Wisławy Szymborskiej
Stockholm Card – jak zwiedzać i poruszać się po Sztokholmie
Dzień Wszystkich Świętych
Olandia, kraina wiatraków
Sen
Smrodliwy smakołyk Szwecji
O co nie pytać Szweda?
Przeprowadzka
Dzień polarny – midnattssol
Landsort
:-*
Aquaria Vattenmuseum
Kopalnie w Gällivare
Gålö – oda do natury
Film Roku – Återträffen
Wakacji czas
Trasa Monteliusvägen
Midsommar w Dalarna cz. 3 Rättvik
Komplement
Wspomnienie Nationaldagen
Grudniowe smaki i aromaty
Nowy rok niesie zmiany
Studentka w skowronkach
Ostatni dzień kwietnia
Arvidsjaur i Koło Podbiegunowe
Fredagsmys
Adwent po szwedzku
Koniki z Dalarna
Moja historia cz. 3
Pożegnanie szkierowego sezonu na wyspie Rögrund
…
Drottningholm
Oranżeria w Bergianska Trädgården
Midsommar w Dalarna cz. 2 Leksand
Moja historia cz. 2
Wesołych Świąt!
Pierwsze zanurzenie
Eva Mattsson i jej pasja
Rowerem przez Möja
Mall of Scandinavia
Życie z kotem
Jul czyli święta w Szwecji
Pieskie życie
C jak cierpienie
Lucia w dźwiękach i obrazach
Dragonek
Świąteczny Sztokholm
Dziesięć przykazań czyli Jantelagen
Festyn jesienny w Ogrodzie Bergianska
Święto Wiśni i japońskie akcenty
Gotlandia
Archipelag sztokholmski – wyspa Utö
Moja cudowna grupa
Migawki z Polski
To już cztery lata…
Śladami Astrid Lindgren – Norröra
Archipelag sztokholmski – Sandhamn
Kartka z życzeniami
Tradycja Julbord
Kolej śródlądowa – Inlandsbanan
Obywatelka Szwecji
Dziesięć powodów, dla których warto odwiedzić Olandię
Tajemniczy przynosiciel
Nie lubię Halloween!
Julbord
Arholma
6 czerwca – Narodowe Święto Szwecji
Szwedzkie wychowanie dzieci
Problem żebractwa w Szwecji
Eurowizja 2016
Granit – butik przyjazny środowisku
Midsommar w Dalarna cz. 1 Sjurberg
Wakacje!
Hotel za kratami
Midsommar
Migawki z Gotlandii
Astrid Lindgren i pasja czytania
Sztuka odpoczywania
I już po wszystkim
Język szwedzki
Zamek Królewski – Kungliga Slottet
Warszawskie reminiscencje
Semla, Tłusty Wtorek i moc słońca
Astrid Lindgren – Dalagatan 46
Studencki karnawał – Quarnevalen
Paczka
Ślub Madeleine
„Przekręt” turystyczny
Kebnekaise
Symptomy zeszwedzenia
Lucia
Mały łoś i szopka z Krakowa
Szafranowe bułeczki
Legitymacje nauczycielskie
Ogród Króla czyli Kungsträdgården
Pierwsze dni zimy, ostatnie dni roku
Junibacken
Śladami Astrid Lindgren – Astrid Lindgrens Värld
Drugie urodziny Polki
Spacer nad kanałem
Wielki dzień
Życie sielskie anielskie
Jesienny Ulriksdal
Kwestia zaufania
Moje tęsknoty za polską kulturą
Bliskie spotkania
Pierwszy Dzień Wiosny
Julmarknad w Skansen
Przepis na twarożek
Podróż inlandsbanan – refleksje
Na końcu Europy – Nordkapp
Teatr dla Polonii
Wakacyjna retrospekcja
Święto Zmarłych
Dzień o zapachu cynamonu
Polka w Szwecji za kółkiem
Festiwal Wikingów
Trzeci tydzień adwentu
Tramwajem w poprzek
Terminarze, rzecz kobieca
Smaki jesieni
Panduro Hobby
Długo wyczekiwany poniedziałek
Festiwal polskich filmów
Birka – pierwsze miasto w Szwecji
Time out
Przedstawienie o Katarzynie Jagiellonce
Göteborg w trzech odsłonach cz. 2
Znajdź dziesięć różnic
Moje szwedzko-polskie serce
Göteborg w trzech odsłonach cz. 1
Dni z nutą jazzu
Nasza domowa nowomowa
ABBA The Museum
Ostatni kawałek
Fika w ogrodzie Rosendal
Wiśnie w śniegu
Artipelag
Eksperyment
Wywiad
1 maja – Valborg
Ludzie listy piszą
Blisko…
Oda do jesieni
Wiosenne pozdrowienie
Styl wiejski, sielski czyli lantlig
Tyle wiosny w całym mieście!
Lato w Szwecji
Korzenne ciasteczka – pepparkakor
Globen jako Wielka Dynia
W jelenim gaju
Glögg – grzaniec rozgrzewaniec
Muzeum Okrętu Waza – Vasamuseet
Kraj w sam raz
Życie w obrazkach
Hejterki
Niespodzianki od życia
Październik i różowa wstążeczka
Różowe przebudzenie
Tradycje wielkanocne w Szwecji
E jak Empatia (a raczej jej brak)
A w duszy wiosna gra
Nietypowy znak drogowy
Sztokholmskie metro – najdłuższa galeria sztuki na świecie
Od serca
Między ziemią a niebem
Dziękujemy!
Nagroda od czytelnika
Migawki z podróży na południe
Pierwsze dni z kotem
Zatrzymać lato
Dzień gofry!
Kartka ze świątecznymi życzeniami
Park Narodowy – wyspa Ängsö
Piastowie
Lato idealne
Wakacje!
Weganinem być
Wieża Kaknästornet
Bożonarodzeniowe jarmarki
27 sierpnia
Långholmen i początek wakacji
B jak brak
Szwedzki język migowy i świat głuchych
Nobel – nagrody i wielki bankiet
Landsort na wyspie Öja
Moja historia cz. 1
Gdybym była Bogiem…
Magiczne białe noce
Moja historia cz. 4
Różowy koniec dnia
Siła słów i moc zmieniania świata
Matka i jej pierś
Puk, puk, to znowu ja!
Jesieni, to ty? Tak szybko?
Mariefred
Blog Off
Kocia pociecha
Pratar du svenska?
Pożegnanie z choinką – Julgransplundring
Sztokholm jak z innej bajki
Szwedzi, miłość, flirt i Walentynki
Plasterek
Pierwszy adwent – przygotowania do świąt, rozświetlanie ciemności i tresowanie kota
Sztokholmskie scenerie
Najnowsze komentarze
- Daria - Znajdź dziesięć różnic
- Ycbo - Adwent po szwedzku
- Steven - Kopalnie w Gällivare
- Ania - Szwedzkie wychowanie dzieci
- Paweł - Znajdź dziesięć różnic
Archiwa
- wrzesień 2021
- marzec 2021
- grudzień 2020
- wrzesień 2020
- lipiec 2020
- maj 2020
- kwiecień 2020
- kwiecień 2017
- październik 2016
- wrzesień 2016
- sierpień 2016
- lipiec 2016
- maj 2016
- kwiecień 2016
- marzec 2016
- luty 2016
- styczeń 2016
- grudzień 2015
- listopad 2015
- październik 2015
- wrzesień 2015
- sierpień 2015
- lipiec 2015
- maj 2015
- kwiecień 2015
- marzec 2015
- luty 2015
- styczeń 2015
- grudzień 2014
- listopad 2014
- październik 2014
- wrzesień 2014
- sierpień 2014
- lipiec 2014
- czerwiec 2014
- maj 2014
- kwiecień 2014
- marzec 2014
- luty 2014
- styczeń 2014
- grudzień 2013
- listopad 2013
- październik 2013
- wrzesień 2013
- sierpień 2013
- lipiec 2013
- czerwiec 2013



My skladamy papiery pewnie w maju. 5 lat juz nam minelo, ale kaski nie bylo a teraz czekam az wrocimy po Wielkanocy ;)Jeszcze raz gratulacje 🙂
Serdecznie gratuluję!!!
Gratulacje. Ja w sumie od roku juz tez moge sie ubiegac ale jakos zawsze mi nie po drodze 😀
P.s to ze sie tutaj urodzisz nie czyni Cie obywatelem, ba – nawet o uppehållsrätt musisz skladac wniosek 🙂 NO chyba ze ktorys z rodzicow, ew. obydwoje posiadaja obywatelstwo szwedzkie to zmienia och postac rzeczy 🙂
Masz rację, spostrzegawcza Mamo Ananasowa. Jedno z rodziców musi być Szwedem, zeby mieć ten przywilej. Zaraz sprostuję, dziekuję:-)
Czy obywatele UE też muszą mieć pozwolenie na pobyt stały lub na czas nieokreślony? Gdzie się taki dokument załatwia? Czy to prawda, że czas studiów nie wlicza się do tych 5 lat?
W przyszłym roku planuję przeprowadzić się do Szwecji na magisterkę, a potem tam zostać na stałe i powoli zbieram informacje. A korzystając z tego, że odważyłam się już coś tutaj napisać, to chciałabym Ci powiedzieć, że nie mam w zwyczaju regularnie czytać blogów, natomiast na Twój wchodzę bardzo często, uwielbiam Twój styl pisania i posty, zdjęcia. Chciałabym też podziękować za to wszystko, bo dzięki temu, mimo wcześniejszych wątpliwości, przekonałam się, że warto przeprowadzić się do Szwecji. Poza tym często wspominasz o codziennych rzeczach i o takich szczegółach kulturowych na temat Szwecji, o których Polacy nie mają pojęcia.
Bardzo gratuluję „nowej drogi życia” w postaci tego paszportu! Brawo 🙂
Dziękuję za te miłe i motywujące do dalszej pracy słowa!
Tak, obywatele EU też muszą się starać najpierw o pobyt.
Jeśli osoba przybyła do Szwecji jako stdent czy badacz naukowy nie może niestety doliczyć sobie tego czasu do okresu zamieszkania.
Życzę Ci wszystkiego dobrego i powodzenia w dążeniu do celu!
Gratulacje !!
A propos czasu oczekiwania – ja czekalam rok…i tez sie baaardzo cieszylam…a potwierdzenie mojego szwedzkiego statusu oprawilam w ramki 😀
Gratuluję raz jeszcze i ślę uśmiechy.
Bardzo praktyczny przydatny post, wiem, że niektórzy moi znajomi też Cię podczytują i bardzo cenią takie notki pełne konkretnych informacji 🙂
To miło:-)
Gratuluje otrzymania obywatelstwa – wlasnie takim ludziom jak Ty, ktorzy adaptuja sie do zycia w Szwecji i ktorzy doceniaja ten kraj powinno byc nadawane obywatelstwo szwedzkie. Ja dostalem obywatelstwo po trzech latach pobytu (malzenstwo ze Szwedka), ale to bylo bardzo dawno temu. Pozdrawiam
Mikolaj
Rzadko cokolwiek komentuję, ale nie sposób się z Panem nie zgodzić. Niestety niektórzy politycy słowo „asymilacja” traktują jako oznakę rasizmu i dyskryminacji innych kultur. Smutne, ale może nie wszystkim zależy na dobru własnego kraju i własnych obywateli.
Pozdrawiam ciepło i oby więcej rozsądnych osób 🙂
Cudna wiadomość! 🙂
Jeszcze raz gratuluję i zabieram sie za swoją aplikację 🙂
Dziękuję!
A ja właśnie u Ciebie byłam. Ty u mnie ja u Ciebie.
Serdecznie gratuluje Moniko, tym bardziej, że możesz mieć dwa obywatelstwa. U mnie nie ma już tak łatwo i zastanowię się 1000 razy albo i milion, czy nie chce dłuzej być już prawnie Polką, bo w sercu moją polskość trwać bedzie zawsze:)
Nie musisz się rozstawać ze swoją polskością. Chyba, że w Holandii trzeba się zrzec własnego obywatelstwa na rzecz nowego. Nikt Ci polskiego serca nie odbierze:-)
Jeszcze raz gratulację!!
(ja mam podobnie, tylko jedna okładka jest inna ;))
Gratuluję! Pani będzie zawsze Polką bo Pani ma słowiańską otwartą duszę.
Serdecznie gratuluje ! Ogromna radosc, nareszcie te sama prawa i obowiazki. To nie jest jednak takie pewne , ze w sercu i duszy zaczniemy sie nagle czuc jak Viking. Ale czy to potrzebne, nie gdyz wielokulturowosc i odmiennosc jest jednak sila i bogactwem.
Przyłączam się również do gratulacji,bo to w niektórych przypadkach nie lada wyczyn żeby co kolwiek w tym kraju załatwić. Wszystkiego dobrego!!!
Gratuluje serdecznie.
Gratulacje!!! Szkoda, ze u nas w Norwegii ciagle jest to prawo, ze podwojne obywatelstwo mozna miec tylko w szczegolnych przypadkach a tak „a priori” to nuby trzeba sie zrzekac… (choc znam pare osob ktorym sie udalo uzyskac polsko-norweskie obywatelstwo)… Pozostaje nadzieja, ze albo w slad za Szwecja zmienia to prawo albo bedzie sie mozna „zalapac” na ten szczegolny przypadek…
Gratuluję. Ja również odebrałem właśnie paszport ,a obywatelstwo dostałem w kwietniu. Nie mogę jednak nigdzie znaleźć informacji ,na temat obywatelstwa dla mojej żony. Mieszkamy razem w szwecji od 6 lat ,od ponad 3 jesteśmy małżeństwem ,a nasza córka urodziła się w szwecji.
Chciałbym wiedzieć jak wygląda sprawa, z obywatelstwem dla żony i córki?
Pozdrawiam.
A ile czeka sie na dokumentet po zatwierdzeniu obywatelstwa w Szwecji ??
A jakie warunki muszą być spełnione jeżeli dziecko nie ma 15 lat, a rodzice obywatelstwa. Jakie dokumenty są potrzebne, czy wystarczy dowód osobisty, czy musi być paszport Pl. ?
„Jestem dumna ze swojej polskości” ale ” czuję, że Szwecja jest moim domem. Stała się moją nową ojczyzną.” Na wszelki wypadek dobrze jest zachować swoje polskie obywatelstwo. W końcu może się to do czegoś przydać. Polski rząd może swoim obywatelom zgotować atrakcje, z których warto będzie skorzystać. Tak na wszelki wypadek. Polskie obywatelstwo jest tanie. Przy składaniu wniosku o przyznanie polskiego obywatelstwa wnosi się opłatę w wysokości 219 zł, to jakieś 3 i pół raza mniej niż w Szwecji. No, ale to co jest tanie, też się może czasami przydać. Tak na wszelki wypadek.
Kazdy mieszka tam gdzie mu pasuje. Ok? Ja pamietam jak obserwowalalm kolejke Polakow przez konsulatem Kanady w Warszawie, jak sie o wizy ubiegali- tacy byli przesadnie uprzejmi, niektorzy lizali podloge zeby tylko pojechac za ocean. Polacy w USA tez bezproblemowo sie zrzekaja 'polskiego balast’u, bo sie wstydza. Po 2 latach w Stanach niektorzy sa 'bardziej amrykanscy’ niz bizony na preriach Dakoty.. A tutaj ktos szczerze przyznaje sie ze sie cieszy z obywatelstwa szwedzkiego- i takie dupowate ironiczne komenty?? Tak, polskie obywatelstwo jest tanie, tak jak chcesz zyc w nedzy to lec po rente do ZUS, tak w polsce lekarz jest nieosiagalny, a dzieci rodzi sie w syfnych warunkach, dzieci nie-Katolikow sa bite i wysmiewane w szkolach z krzyzami…jest wiele powodow zeby zamieszkac zagranica i poza Polska. Szwecja to swietne miejsce do zycia, wspaniala przyroda, historia, ekologia, i najnowsze technologie, wysoko zaawansowane spolecznstwo..wiec dziub w ciup kolego.
Hej! praed 2001 rokiem musialam zrzec sie obywatelstwa polskiego teraz mi jest potrzebne…gdzie zalatwia sie to w Polsce w jakim urzedzie? Serdecznie pozdrawiam