Odebrałam dziś swój nowy paszport.
W lutym otrzymałam obywatelstwo szwedzkie, cieszyłam się bardzo, ale dopiero dziś, trzymając w ręku paszport z własnym zdjęciem, pod którym widnieją słowa: Nationalitet – Svensk, (Nationality – Swedish) dotarło do mnie, że stałam się pełnoprawnym obywatelem Szwecji – słowem, stałam się Szwedką. Jest to dla mnie bardzo wzruszające i poniekąd nobilitujące, jakkolwiek na to nie patrzę – cieszę się i jestem z tego powodu szczęśliwa.
Na szczęście nie musiałam (i nie chciałam) zrzekać się obywatelstwa polskiego, bo Polką jestem, Polką się czuję i jestem ze swojej polskości dumna. A Polacy, którzy dawniej ubiegali się o obywatelstwo szwedzkie, jeszcze do roku 2001, zmuszeni byli zrzec się polskiego obywatelstwa i wielu dziś stara się o nie na nowo.
Wiem, że warto mieć szwedzki paszport, dlatego nie wahałam się przed złożeniem wniosku o obywatelstwo. Będąc obywatelem Szwecji mam pewność, że państwo szwedzkie będzie zawsze dbać o moje dobro, mam dożywotnie prawo do pobytu w Szwecji i powrotu nawet po wielu latach. Mając obywatelstwo szwedzkie, można głosować w wyborach do parlamentu szwedzkiego, można podjąć pracę w zawodzie policjanta, w służbie bezpieczeństwa czy siłach zbrojnych. Można pojechać do wielu krajów bez ubiegania się o wizę. Korzyści jest wiele. Ja zaś odczuwam to najbardziej jako przynależność do kraju – czuję, że Szwecja jest moim domem. Stała się moją nową ojczyzną.
Jak i kiedy zacząć starać się o obywatelstwo?
Naturalnie obywatelem Szwecji można stać się poprzez urodzenie się w tym kraju (i gdy jedno z rodziców jest obywatelem szwedzkim). Adoptowane dzieci również otrzymują obywatelstwo w sposób naturalny. Inne drogi to małżeństwo z obywatelem Szwecji lub naturalizacja.
Naturalizacja to inaczej złożenie wniosku o nadanie obywatelstwa. W przypadku obywatelstwa szwedzkiego konieczne jest wypełnienie pewnych warunków, takich jak m.in.:
- pełnoletność
- potwierdzenie swojej tożsamości, np. poprzez polski paszport, dowód osobisty lub potwierdzenie od kogoś z rodziny
- pozwolenie na pobyt stały lub na czas nieokreślony w Szwecji
- postępowanie zgodnie z prawem
- integracja społeczna
Podczas rozpatrywania sprawy, pracownik urzędu emigracyjnego ma dostęp do informacji czy ubiegający się nie jest zadłużony, objęty alimentami oraz czy nie był/jest skazany oraz czy przestrzega przepisów obowiązujących w Szwecji. Jeśli dana osoba popełniła przestępstwo, to może ubiegać się o obywatelstwo, musi jednak przeczekać pewien czas (odbyć okres karencji).
Wniosek o nadanie obywatelstwa szwedzkiego mogą złożyć osoby, które ukończyły 18 lat i mają pozwolenie na pobyt stały (permanent uppehålltillstånd) po 5 latach pobytu w Szwecji lub osoby, które otrzymały pozwolenie na pobyt na pracę (uppehållsrätt) też po 5 latach.
Osoba będąca w związku małżeńskim z obywatelem Szwecji i mieszkająca razem z nim minimum dwa lata może złożyć podanie już po trzech latach. Dobrze jest odczekać te rzeczone 3 lata, bo zbyt wcześnie złożony wniosek może zostać odrzucony, co jeszcze bardziej oddala moment otrzymania obywatelstwa.
Osoby niepełnoletnie muszą ubiegać się o nadanie obywatelstwa szwedzkiego razem z rodzicami. Wyjątek stanowią dzieci, którego jedno z rodziców jest pochodzenia szwedzkiego (rodzic składa podanie o obywatelstwo dla dziecka), dzieci do 15 roku życia, które otrzymały pozwolenie na pobyt stały, mogą otrzymać szwedzkie obywatelstwo bez względu na to, jak długo mieszkały w Szwecji a osoby między 15 a 18 rokiem życia mogą otrzymać obywatelstwo szwedzkie po trzech latach zamieszkania w Szwecji.
Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku trwa od 1 do 6 miesięcy. Aby wniosek został przyjęty należy razem z wnioskiem wysłać swój aktualny paszport, wypełnić i podpisać wniosek, dołączyć dowodu wpłaty (1 500 koron, które wpłaca się na konto pocztowe Urzędu Migracyjnego – Migrationsverket) oraz dołączyć personbevis „Ansökan om svenskt medborgarskap”. Personbevis zamawia się w Skatteverket.
Wniosek o nadanie obywatelstwa szwedzkiego można złożyć osobiście w najbliższym Urzędzie Migracyjnym lub poprzez stronę internetową tutaj, bądź wysłać na adres: Migrationsverket, Medborgarskapsenhet 1, 601 70 Norrköping.Na stronie internetowej Szwedzkiego Urzędu Migracyjnego www.migrationsverket.se znajdziecie więcej szczegółowych informacji.
Dziękuję Wam wszystkim za gratulacje i za to, że cieszycie się razem ze mną. Nie wiedziałam, jak ta wiadomość zostanie przyjęta, ale widzę teraz jak bardzo jesteście mi życzliwi.
A to cieszy dużo bardziej niż nowy paszport.
28 thoughts on “Jak otrzymać szwedzkie obywatelstwo?”
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Powiązane posty
Gniazdowicie
Na końcu Europy – Nordkapp
Od serca
Midsommar w Dalarna cz. 1 Sjurberg
Kocia pociecha
A jak asymilacja
Dzień o zapachu cynamonu
Między ziemią a niebem
Göteborg w trzech odsłonach cz. 2
Film Roku – Återträffen
Wakacyjna retrospekcja
Dziękujemy!
Ślub Madeleine
Ostatni kawałek
Pierwsze dni zimy, ostatnie dni roku
Retro Second Hand
Drugie urodziny Polki
Racza uczta – kräftskiva
ABBA The Museum
Archipelag sztokholmski – Sandhamn
Tradycyjne szwedzkie przysmaki
Hejterki
Julbord
Birka – pierwsze miasto w Szwecji
Globen jako Wielka Dynia
Eksperyment
Zegary naprzód!
Fredagsmys
Gålö – oda do natury
Landsort na wyspie Öja
Ratusz miejski – Stadshuset
Styl wiejski, sielski czyli lantlig
Tramwajem w poprzek
Trasa Monteliusvägen
6 czerwca – Narodowe Święto Szwecji
Rzeczy w Szwecji, do których się nigdy nie przyzwyczaję
Dzień polarny – midnattssol
Festiwal Wikingów
Mariefred
Polka w Szwecji za kółkiem
Do drogich czytelników
Koniki z Dalarna
Śladami Astrid Lindgren – Vimmerby
Pierwszy adwent – przygotowania do świąt, rozświetlanie ciemności i tresowanie kota
Niepokoję się…
Aquaria Vattenmuseum
Glögg – grzaniec rozgrzewaniec
Bliskie spotkania
Na szwedzką mod(ł)ę
B jak brak
Wielki dzień
Haga Park
Nagroda od czytelnika
Święto Zmarłych
Paczka
Oranżeria w Bergianska Trädgården
Tajemniczy przynosiciel
Dragonek
Dalarna, serce Szwecji
Komplement
Zabawa u Króla
Dziesięć przykazań czyli Jantelagen
Wiśnie w śniegu
Sen
Moje szwedzko-polskie serce
Pieskie życie
Plasterek
Co to jest szczęście?
Lato w Szwecji
Dni z nutą jazzu
Przeprowadzka
Magiczne białe noce
Symptomy zeszwedzenia
Problem żebractwa w Szwecji
A w duszy wiosna gra
Życie w obrazkach
Kartka ze świątecznymi życzeniami
Just another Polish Day
Różowe przebudzenie
Granit – butik przyjazny środowisku
„Przekręt” turystyczny
Ciepłe oazy zimowego Sztokholmu
Pratar du svenska?
Wesołych Świąt!
Pożegnanie z choinką – Julgransplundring
Oda do jesieni
Idzie nowe / Nytt på gång
Życie z kotem
Wielka budowa w Sztokholmie
Moja historia cz. 1
Wiosenne pozdrowienie
Adwent po szwedzku
E jak Empatia (a raczej jej brak)
Långholmen i początek wakacji
Lato idealne
Lördagsmys i czas zimowy
Jak na skrzydłach
Göteborg w trzech odsłonach cz. 3
Hotel za kratami
Piątek
Legitymacje nauczycielskie
Lśnij i żyj!
Midsommar w Dalarna cz. 2 Leksand
Sztokholm jak z innej bajki
Jesieni, to ty? Tak szybko?
O co nie pytać Szweda?
Astrid Lindgren i pasja czytania
Pierwszy Dzień Wiosny
Smaki jesieni
…
Migawki z Polski
Ludzie listy piszą
Nowy rok niesie zmiany
W biegu
Göteborg w trzech odsłonach cz. 1
Arvidsjaur i Koło Podbiegunowe
Arholma
Teatr dla Polonii
Moja cudowna grupa
Wielkie głosowanie – Blog Roku 2014
Archipelag sztokholmski – wyspa Utö
Bożonarodzeniowe jarmarki
Nasza domowa nowomowa
Landsort
Lucia w dźwiękach i obrazach
Długo wyczekiwany poniedziałek
Korzenne ciasteczka – pepparkakor
Kopalnie w Gällivare
Semla, Tłusty Wtorek i moc słońca
Muzeum Okrętu Waza – Vasamuseet
Wielkanoc kolorowa
Lucia
Śladami Astrid Lindgren – Astrid Lindgrens Värld
Kartka z życzeniami
Eurowizja 2016
Wspomnienie Nationaldagen
Gdybym była Bogiem…
Göta Kanal – błękitna wstęga Szwecji
Szwedzkie wychowanie dzieci
Dziś Szwecja jest słodka!
Październik i różowa wstążeczka
:-*
Pożegnanie szkierowego sezonu na wyspie Rögrund
Nietypowy znak drogowy
Najmniejszy pomnik w Sztokholmie
Tam, gdzie mieszkają motyle
Szwedzi, miłość, flirt i Walentynki
Puk, puk, to znowu ja!
Moja historia cz. 3
Sztokholmskie scenerie
Moje Stare Miasto
I już po wszystkim
Panduro Hobby
Niespodzianki od życia
Gotlandia
1 maja – Valborg
Przedstawienie o Katarzynie Jagiellonce
Świąteczny Sztokholm
Szafranowe bułeczki
Stockholm Card – jak zwiedzać i poruszać się po Sztokholmie
Wakacje!
Kebnekaise
Trzeci tydzień adwentu
Festyn jesienny w Ogrodzie Bergianska
Szwedzki język migowy i świat głuchych
Weganinem być
Znajdź dziesięć różnic
Różowy koniec dnia
Spacer nad kanałem
Dzień Świętej Łucji
Karta SL – jak poruszać się po Sztokholmie
Wywiad
Tack för senast!
Lussekatter z pieca Kasi
Kraj w sam raz
Język szwedzki
Śladami Astrid Lindgren – Norröra
Kolej śródlądowa – Inlandsbanan
Jul czyli święta w Szwecji
Junibacken
Kwestia zaufania
Ogród Króla czyli Kungsträdgården
27 sierpnia
Studencki karnawał – Quarnevalen
Jesienny Ulriksdal
Migawki z Gotlandii
Mall of Scandinavia
Samozbiory – självplock
Jesienne refleksje
Dzień Wszystkich Świętych
Świąteczna wystawa
Listopad zaklęty w broszce
Nobel – nagrody i wielki bankiet
To już cztery lata…
Olandia, kraina wiatraków
Rowerem przez Möja
Fika w ogrodzie Rosendal
Dziesięć powodów, dla których warto odwiedzić Olandię
Surströmming
W jelenim gaju
Obywatelka Szwecji
D jak dom
Drottningholm
Piastowie
Studentka w skowronkach
Zakątki Södermalm
Mały łoś i szopka z Krakowa
Wieża Kaknästornet
Ostatni dzień kwietnia
Time out
Dzień gofry!
Galeria Baginski
Fach dziennikarki
Grudniowe smaki i aromaty
Julmarknad w Skansen
Festiwal polskich filmów
List do czytelników
Nie lubię Halloween!
Wakacje!
Podróż inlandsbanan – refleksje
Zimowy spacer i lekcja przyrody
Czas smutku
W pogoni za łosiem
Wyspa Nåttarö
Terminarze, rzecz kobieca
C jak cierpienie
Listopad optymistyczny
Tyle wiosny w całym mieście!
Blisko…
Zamek Królewski – Kungliga Slottet
Midsommar
Zatrzymać lato
Siła słów i moc zmieniania świata
Pierwsze zanurzenie
Astrid Lindgren – Dalagatan 46
Moje tęsknoty za polską kulturą
Eva Mattsson i jej pasja
Matka i jej pierś
Życie sielskie anielskie
Ciepło, gorąco, parzy!
Przepis na twarożek
Moja historia cz. 2
Weekend za miastem, klęska urodzaju i pochwała radości z rzeczy zwykłych
Sztokholmskie metro – najdłuższa galeria sztuki na świecie
Narodowe cechy Szwedów
Sztuka odpoczywania
Fjäderholmarna
Jesień w Sztokholmie
Zmiana czasu
Skansen – miniatura dawnej Szwecji
Park Narodowy – wyspa Ängsö
Bezcenny wspólny czas
Smrodliwy smakołyk Szwecji
Migawki z podróży na południe
Wyklejanki Wisławy Szymborskiej
Święto Wiśni i japońskie akcenty
Lucia czyli święto światła
Chwile wytchnienia
Wakacji czas
Midsommar w Dalarna cz. 3 Rättvik
Artipelag
Tradycje wielkanocne w Szwecji
Słodko gorzki zawód
Moja historia cz. 4
Tradycja Julbord
Blog Off
Warszawskie reminiscencje
Pierwsze dni z kotem
Najnowsze komentarze
- Daria - Znajdź dziesięć różnic
- Ycbo - Adwent po szwedzku
- Steven - Kopalnie w Gällivare
- Ania - Szwedzkie wychowanie dzieci
- Paweł - Znajdź dziesięć różnic
Archiwa
- wrzesień 2021
- marzec 2021
- grudzień 2020
- wrzesień 2020
- lipiec 2020
- maj 2020
- kwiecień 2020
- kwiecień 2017
- październik 2016
- wrzesień 2016
- sierpień 2016
- lipiec 2016
- maj 2016
- kwiecień 2016
- marzec 2016
- luty 2016
- styczeń 2016
- grudzień 2015
- listopad 2015
- październik 2015
- wrzesień 2015
- sierpień 2015
- lipiec 2015
- maj 2015
- kwiecień 2015
- marzec 2015
- luty 2015
- styczeń 2015
- grudzień 2014
- listopad 2014
- październik 2014
- wrzesień 2014
- sierpień 2014
- lipiec 2014
- czerwiec 2014
- maj 2014
- kwiecień 2014
- marzec 2014
- luty 2014
- styczeń 2014
- grudzień 2013
- listopad 2013
- październik 2013
- wrzesień 2013
- sierpień 2013
- lipiec 2013
- czerwiec 2013



My skladamy papiery pewnie w maju. 5 lat juz nam minelo, ale kaski nie bylo a teraz czekam az wrocimy po Wielkanocy ;)Jeszcze raz gratulacje 🙂
Serdecznie gratuluję!!!
Gratulacje. Ja w sumie od roku juz tez moge sie ubiegac ale jakos zawsze mi nie po drodze 😀
P.s to ze sie tutaj urodzisz nie czyni Cie obywatelem, ba – nawet o uppehållsrätt musisz skladac wniosek 🙂 NO chyba ze ktorys z rodzicow, ew. obydwoje posiadaja obywatelstwo szwedzkie to zmienia och postac rzeczy 🙂
Masz rację, spostrzegawcza Mamo Ananasowa. Jedno z rodziców musi być Szwedem, zeby mieć ten przywilej. Zaraz sprostuję, dziekuję:-)
Czy obywatele UE też muszą mieć pozwolenie na pobyt stały lub na czas nieokreślony? Gdzie się taki dokument załatwia? Czy to prawda, że czas studiów nie wlicza się do tych 5 lat?
W przyszłym roku planuję przeprowadzić się do Szwecji na magisterkę, a potem tam zostać na stałe i powoli zbieram informacje. A korzystając z tego, że odważyłam się już coś tutaj napisać, to chciałabym Ci powiedzieć, że nie mam w zwyczaju regularnie czytać blogów, natomiast na Twój wchodzę bardzo często, uwielbiam Twój styl pisania i posty, zdjęcia. Chciałabym też podziękować za to wszystko, bo dzięki temu, mimo wcześniejszych wątpliwości, przekonałam się, że warto przeprowadzić się do Szwecji. Poza tym często wspominasz o codziennych rzeczach i o takich szczegółach kulturowych na temat Szwecji, o których Polacy nie mają pojęcia.
Bardzo gratuluję „nowej drogi życia” w postaci tego paszportu! Brawo 🙂
Dziękuję za te miłe i motywujące do dalszej pracy słowa!
Tak, obywatele EU też muszą się starać najpierw o pobyt.
Jeśli osoba przybyła do Szwecji jako stdent czy badacz naukowy nie może niestety doliczyć sobie tego czasu do okresu zamieszkania.
Życzę Ci wszystkiego dobrego i powodzenia w dążeniu do celu!
Gratulacje !!
A propos czasu oczekiwania – ja czekalam rok…i tez sie baaardzo cieszylam…a potwierdzenie mojego szwedzkiego statusu oprawilam w ramki 😀
Gratuluję raz jeszcze i ślę uśmiechy.
Bardzo praktyczny przydatny post, wiem, że niektórzy moi znajomi też Cię podczytują i bardzo cenią takie notki pełne konkretnych informacji 🙂
To miło:-)
Gratuluje otrzymania obywatelstwa – wlasnie takim ludziom jak Ty, ktorzy adaptuja sie do zycia w Szwecji i ktorzy doceniaja ten kraj powinno byc nadawane obywatelstwo szwedzkie. Ja dostalem obywatelstwo po trzech latach pobytu (malzenstwo ze Szwedka), ale to bylo bardzo dawno temu. Pozdrawiam
Mikolaj
Rzadko cokolwiek komentuję, ale nie sposób się z Panem nie zgodzić. Niestety niektórzy politycy słowo „asymilacja” traktują jako oznakę rasizmu i dyskryminacji innych kultur. Smutne, ale może nie wszystkim zależy na dobru własnego kraju i własnych obywateli.
Pozdrawiam ciepło i oby więcej rozsądnych osób 🙂
Cudna wiadomość! 🙂
Jeszcze raz gratuluję i zabieram sie za swoją aplikację 🙂
Dziękuję!
A ja właśnie u Ciebie byłam. Ty u mnie ja u Ciebie.
Serdecznie gratuluje Moniko, tym bardziej, że możesz mieć dwa obywatelstwa. U mnie nie ma już tak łatwo i zastanowię się 1000 razy albo i milion, czy nie chce dłuzej być już prawnie Polką, bo w sercu moją polskość trwać bedzie zawsze:)
Nie musisz się rozstawać ze swoją polskością. Chyba, że w Holandii trzeba się zrzec własnego obywatelstwa na rzecz nowego. Nikt Ci polskiego serca nie odbierze:-)
Jeszcze raz gratulację!!
(ja mam podobnie, tylko jedna okładka jest inna ;))
Gratuluję! Pani będzie zawsze Polką bo Pani ma słowiańską otwartą duszę.
Serdecznie gratuluje ! Ogromna radosc, nareszcie te sama prawa i obowiazki. To nie jest jednak takie pewne , ze w sercu i duszy zaczniemy sie nagle czuc jak Viking. Ale czy to potrzebne, nie gdyz wielokulturowosc i odmiennosc jest jednak sila i bogactwem.
Przyłączam się również do gratulacji,bo to w niektórych przypadkach nie lada wyczyn żeby co kolwiek w tym kraju załatwić. Wszystkiego dobrego!!!
Gratuluje serdecznie.
Gratulacje!!! Szkoda, ze u nas w Norwegii ciagle jest to prawo, ze podwojne obywatelstwo mozna miec tylko w szczegolnych przypadkach a tak „a priori” to nuby trzeba sie zrzekac… (choc znam pare osob ktorym sie udalo uzyskac polsko-norweskie obywatelstwo)… Pozostaje nadzieja, ze albo w slad za Szwecja zmienia to prawo albo bedzie sie mozna „zalapac” na ten szczegolny przypadek…
Gratuluję. Ja również odebrałem właśnie paszport ,a obywatelstwo dostałem w kwietniu. Nie mogę jednak nigdzie znaleźć informacji ,na temat obywatelstwa dla mojej żony. Mieszkamy razem w szwecji od 6 lat ,od ponad 3 jesteśmy małżeństwem ,a nasza córka urodziła się w szwecji.
Chciałbym wiedzieć jak wygląda sprawa, z obywatelstwem dla żony i córki?
Pozdrawiam.
A ile czeka sie na dokumentet po zatwierdzeniu obywatelstwa w Szwecji ??
A jakie warunki muszą być spełnione jeżeli dziecko nie ma 15 lat, a rodzice obywatelstwa. Jakie dokumenty są potrzebne, czy wystarczy dowód osobisty, czy musi być paszport Pl. ?
„Jestem dumna ze swojej polskości” ale ” czuję, że Szwecja jest moim domem. Stała się moją nową ojczyzną.” Na wszelki wypadek dobrze jest zachować swoje polskie obywatelstwo. W końcu może się to do czegoś przydać. Polski rząd może swoim obywatelom zgotować atrakcje, z których warto będzie skorzystać. Tak na wszelki wypadek. Polskie obywatelstwo jest tanie. Przy składaniu wniosku o przyznanie polskiego obywatelstwa wnosi się opłatę w wysokości 219 zł, to jakieś 3 i pół raza mniej niż w Szwecji. No, ale to co jest tanie, też się może czasami przydać. Tak na wszelki wypadek.
Kazdy mieszka tam gdzie mu pasuje. Ok? Ja pamietam jak obserwowalalm kolejke Polakow przez konsulatem Kanady w Warszawie, jak sie o wizy ubiegali- tacy byli przesadnie uprzejmi, niektorzy lizali podloge zeby tylko pojechac za ocean. Polacy w USA tez bezproblemowo sie zrzekaja 'polskiego balast’u, bo sie wstydza. Po 2 latach w Stanach niektorzy sa 'bardziej amrykanscy’ niz bizony na preriach Dakoty.. A tutaj ktos szczerze przyznaje sie ze sie cieszy z obywatelstwa szwedzkiego- i takie dupowate ironiczne komenty?? Tak, polskie obywatelstwo jest tanie, tak jak chcesz zyc w nedzy to lec po rente do ZUS, tak w polsce lekarz jest nieosiagalny, a dzieci rodzi sie w syfnych warunkach, dzieci nie-Katolikow sa bite i wysmiewane w szkolach z krzyzami…jest wiele powodow zeby zamieszkac zagranica i poza Polska. Szwecja to swietne miejsce do zycia, wspaniala przyroda, historia, ekologia, i najnowsze technologie, wysoko zaawansowane spolecznstwo..wiec dziub w ciup kolego.
Hej! praed 2001 rokiem musialam zrzec sie obywatelstwa polskiego teraz mi jest potrzebne…gdzie zalatwia sie to w Polsce w jakim urzedzie? Serdecznie pozdrawiam