Odebrałam dziś swój nowy paszport.
W lutym otrzymałam obywatelstwo szwedzkie, cieszyłam się bardzo, ale dopiero dziś, trzymając w ręku paszport z własnym zdjęciem, pod którym widnieją słowa: Nationalitet – Svensk, (Nationality – Swedish) dotarło do mnie, że stałam się pełnoprawnym obywatelem Szwecji – słowem, stałam się Szwedką. Jest to dla mnie bardzo wzruszające i poniekąd nobilitujące, jakkolwiek na to nie patrzę – cieszę się i jestem z tego powodu szczęśliwa.
Na szczęście nie musiałam (i nie chciałam) zrzekać się obywatelstwa polskiego, bo Polką jestem, Polką się czuję i jestem ze swojej polskości dumna. A Polacy, którzy dawniej ubiegali się o obywatelstwo szwedzkie, jeszcze do roku 2001, zmuszeni byli zrzec się polskiego obywatelstwa i wielu dziś stara się o nie na nowo.
Wiem, że warto mieć szwedzki paszport, dlatego nie wahałam się przed złożeniem wniosku o obywatelstwo. Będąc obywatelem Szwecji mam pewność, że państwo szwedzkie będzie zawsze dbać o moje dobro, mam dożywotnie prawo do pobytu w Szwecji i powrotu nawet po wielu latach. Mając obywatelstwo szwedzkie, można głosować w wyborach do parlamentu szwedzkiego, można podjąć pracę w zawodzie policjanta, w służbie bezpieczeństwa czy siłach zbrojnych. Można pojechać do wielu krajów bez ubiegania się o wizę. Korzyści jest wiele. Ja zaś odczuwam to najbardziej jako przynależność do kraju – czuję, że Szwecja jest moim domem. Stała się moją nową ojczyzną.
Jak i kiedy zacząć starać się o obywatelstwo?
Naturalnie obywatelem Szwecji można stać się poprzez urodzenie się w tym kraju (i gdy jedno z rodziców jest obywatelem szwedzkim). Adoptowane dzieci również otrzymują obywatelstwo w sposób naturalny. Inne drogi to małżeństwo z obywatelem Szwecji lub naturalizacja.
Naturalizacja to inaczej złożenie wniosku o nadanie obywatelstwa. W przypadku obywatelstwa szwedzkiego konieczne jest wypełnienie pewnych warunków, takich jak m.in.:
- pełnoletność
- potwierdzenie swojej tożsamości, np. poprzez polski paszport, dowód osobisty lub potwierdzenie od kogoś z rodziny
- pozwolenie na pobyt stały lub na czas nieokreślony w Szwecji
- postępowanie zgodnie z prawem
- integracja społeczna
Podczas rozpatrywania sprawy, pracownik urzędu emigracyjnego ma dostęp do informacji czy ubiegający się nie jest zadłużony, objęty alimentami oraz czy nie był/jest skazany oraz czy przestrzega przepisów obowiązujących w Szwecji. Jeśli dana osoba popełniła przestępstwo, to może ubiegać się o obywatelstwo, musi jednak przeczekać pewien czas (odbyć okres karencji).
Wniosek o nadanie obywatelstwa szwedzkiego mogą złożyć osoby, które ukończyły 18 lat i mają pozwolenie na pobyt stały (permanent uppehålltillstånd) po 5 latach pobytu w Szwecji lub osoby, które otrzymały pozwolenie na pobyt na pracę (uppehållsrätt) też po 5 latach.
Osoba będąca w związku małżeńskim z obywatelem Szwecji i mieszkająca razem z nim minimum dwa lata może złożyć podanie już po trzech latach. Dobrze jest odczekać te rzeczone 3 lata, bo zbyt wcześnie złożony wniosek może zostać odrzucony, co jeszcze bardziej oddala moment otrzymania obywatelstwa.
Osoby niepełnoletnie muszą ubiegać się o nadanie obywatelstwa szwedzkiego razem z rodzicami. Wyjątek stanowią dzieci, którego jedno z rodziców jest pochodzenia szwedzkiego (rodzic składa podanie o obywatelstwo dla dziecka), dzieci do 15 roku życia, które otrzymały pozwolenie na pobyt stały, mogą otrzymać szwedzkie obywatelstwo bez względu na to, jak długo mieszkały w Szwecji a osoby między 15 a 18 rokiem życia mogą otrzymać obywatelstwo szwedzkie po trzech latach zamieszkania w Szwecji.
Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku trwa od 1 do 6 miesięcy. Aby wniosek został przyjęty należy razem z wnioskiem wysłać swój aktualny paszport, wypełnić i podpisać wniosek, dołączyć dowodu wpłaty (1 500 koron, które wpłaca się na konto pocztowe Urzędu Migracyjnego – Migrationsverket) oraz dołączyć personbevis „Ansökan om svenskt medborgarskap”. Personbevis zamawia się w Skatteverket.
Wniosek o nadanie obywatelstwa szwedzkiego można złożyć osobiście w najbliższym Urzędzie Migracyjnym lub poprzez stronę internetową tutaj, bądź wysłać na adres: Migrationsverket, Medborgarskapsenhet 1, 601 70 Norrköping.Na stronie internetowej Szwedzkiego Urzędu Migracyjnego www.migrationsverket.se znajdziecie więcej szczegółowych informacji.
Dziękuję Wam wszystkim za gratulacje i za to, że cieszycie się razem ze mną. Nie wiedziałam, jak ta wiadomość zostanie przyjęta, ale widzę teraz jak bardzo jesteście mi życzliwi.
A to cieszy dużo bardziej niż nowy paszport.
28 thoughts on “Jak otrzymać szwedzkie obywatelstwo?”
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Powiązane posty
Moja cudowna grupa
Moje tęsknoty za polską kulturą
Fika w ogrodzie Rosendal
Przeprowadzka
Styl wiejski, sielski czyli lantlig
Lucia czyli święto światła
Studencki karnawał – Quarnevalen
Wywiad
Korzenne ciasteczka – pepparkakor
Lördagsmys i czas zimowy
List do czytelników
Bożonarodzeniowe jarmarki
Pratar du svenska?
Landsort na wyspie Öja
Lucia w dźwiękach i obrazach
Zabawa u Króla
Ciepło, gorąco, parzy!
:-*
Nagroda od czytelnika
Arvidsjaur i Koło Podbiegunowe
Studentka w skowronkach
Polka w Szwecji za kółkiem
Symptomy zeszwedzenia
Göteborg w trzech odsłonach cz. 1
Obywatelka Szwecji
Tradycje wielkanocne w Szwecji
Pierwsze dni zimy, ostatnie dni roku
Göta Kanal – błękitna wstęga Szwecji
Legitymacje nauczycielskie
Tramwajem w poprzek
Mariefred
Jak na skrzydłach
Sztokholmskie scenerie
Pożegnanie szkierowego sezonu na wyspie Rögrund
Spacer nad kanałem
Semla, Tłusty Wtorek i moc słońca
Zakątki Södermalm
Komplement
Piątek
Przedstawienie o Katarzynie Jagiellonce
Rzeczy w Szwecji, do których się nigdy nie przyzwyczaję
Dzień polarny – midnattssol
Just another Polish Day
Ciepłe oazy zimowego Sztokholmu
Racza uczta – kräftskiva
Birka – pierwsze miasto w Szwecji
Puk, puk, to znowu ja!
Ludzie listy piszą
Słodko gorzki zawód
Ogród Króla czyli Kungsträdgården
Astrid Lindgren – Dalagatan 46
Śladami Astrid Lindgren – Astrid Lindgrens Värld
A w duszy wiosna gra
Lśnij i żyj!
Ostatni kawałek
Od serca
Magiczne białe noce
Sztokholmskie metro – najdłuższa galeria sztuki na świecie
Moja historia cz. 4
Archipelag sztokholmski – Sandhamn
Wielka budowa w Sztokholmie
Jesieni, to ty? Tak szybko?
Tradycyjne szwedzkie przysmaki
Retro Second Hand
Życie w obrazkach
Lucia
Stockholm Card – jak zwiedzać i poruszać się po Sztokholmie
Sen
Wakacje!
Szwedzi, miłość, flirt i Walentynki
Gdybym była Bogiem…
Midsommar w Dalarna cz. 2 Leksand
27 sierpnia
Wesołych Świąt!
Långholmen i początek wakacji
Wakacyjna retrospekcja
Olandia, kraina wiatraków
Tradycja Julbord
Dziękujemy!
Różowe przebudzenie
Midsommar
Przepis na twarożek
Nowy rok niesie zmiany
Życie sielskie anielskie
Wiosenne pozdrowienie
Dzień Wszystkich Świętych
Landsort
Tam, gdzie mieszkają motyle
Pierwszy adwent – przygotowania do świąt, rozświetlanie ciemności i tresowanie kota
Tajemniczy przynosiciel
Hejterki
Julmarknad w Skansen
1 maja – Valborg
Wielkanoc kolorowa
Między ziemią a niebem
Nobel – nagrody i wielki bankiet
Weganinem być
Znajdź dziesięć różnic
Kocia pociecha
W jelenim gaju
Trasa Monteliusvägen
Szafranowe bułeczki
Problem żebractwa w Szwecji
Galeria Baginski
Wspomnienie Nationaldagen
Moje Stare Miasto
Mall of Scandinavia
Kartka ze świątecznymi życzeniami
Piastowie
Co to jest szczęście?
Warszawskie reminiscencje
Lato w Szwecji
Kolej śródlądowa – Inlandsbanan
Sztuka odpoczywania
Święto Zmarłych
Śladami Astrid Lindgren – Norröra
Lato idealne
Sztokholm jak z innej bajki
Teatr dla Polonii
Kartka z życzeniami
Ostatni dzień kwietnia
Narodowe cechy Szwedów
Gotlandia
Nie lubię Halloween!
Fjäderholmarna
Muzeum Okrętu Waza – Vasamuseet
Jesienny Ulriksdal
Do drogich czytelników
Migawki z Polski
Podróż inlandsbanan – refleksje
Festiwal Wikingów
Październik i różowa wstążeczka
Najmniejszy pomnik w Sztokholmie
Wielkie głosowanie – Blog Roku 2014
E jak Empatia (a raczej jej brak)
Trzeci tydzień adwentu
Moja historia cz. 2
Listopad optymistyczny
ABBA The Museum
Wiśnie w śniegu
O co nie pytać Szweda?
Migawki z Gotlandii
Blisko…
Rowerem przez Möja
Moja historia cz. 3
„Przekręt” turystyczny
Niespodzianki od życia
Julbord
Drugie urodziny Polki
Fach dziennikarki
Tyle wiosny w całym mieście!
Blog Off
Fredagsmys
Junibacken
Życie z kotem
Hotel za kratami
Smrodliwy smakołyk Szwecji
Plasterek
Wyklejanki Wisławy Szymborskiej
Dzień gofry!
Pierwsze zanurzenie
Nietypowy znak drogowy
W pogoni za łosiem
Artipelag
Pożegnanie z choinką – Julgransplundring
Zmiana czasu
Park Narodowy – wyspa Ängsö
Oranżeria w Bergianska Trädgården
Długo wyczekiwany poniedziałek
Śladami Astrid Lindgren – Vimmerby
Idzie nowe / Nytt på gång
Midsommar w Dalarna cz. 1 Sjurberg
Dalarna, serce Szwecji
Jesień w Sztokholmie
Język szwedzki
Różowy koniec dnia
Tack för senast!
Kopalnie w Gällivare
Na szwedzką mod(ł)ę
Weekend za miastem, klęska urodzaju i pochwała radości z rzeczy zwykłych
Göteborg w trzech odsłonach cz. 3
Bliskie spotkania
Aquaria Vattenmuseum
Pieskie życie
Ratusz miejski – Stadshuset
Dzień Świętej Łucji
To już cztery lata…
Niepokoję się…
Gniazdowicie
Granit – butik przyjazny środowisku
Midsommar w Dalarna cz. 3 Rättvik
Świąteczna wystawa
Matka i jej pierś
Moje szwedzko-polskie serce
Karta SL – jak poruszać się po Sztokholmie
Szwedzkie wychowanie dzieci
Archipelag sztokholmski – wyspa Utö
Oda do jesieni
Zamek Królewski – Kungliga Slottet
Świąteczny Sztokholm
I już po wszystkim
Wieża Kaknästornet
Eurowizja 2016
Migawki z podróży na południe
Glögg – grzaniec rozgrzewaniec
Haga Park
Pierwszy Dzień Wiosny
W biegu
Dziś Szwecja jest słodka!
Göteborg w trzech odsłonach cz. 2
Eksperyment
Dzień o zapachu cynamonu
Smaki jesieni
Nasza domowa nowomowa
…
Zimowy spacer i lekcja przyrody
Arholma
Adwent po szwedzku
Terminarze, rzecz kobieca
Wyspa Nåttarö
Kraj w sam raz
Film Roku – Återträffen
Eva Mattsson i jej pasja
Kwestia zaufania
Kebnekaise
Święto Wiśni i japońskie akcenty
Siła słów i moc zmieniania świata
Skansen – miniatura dawnej Szwecji
Wakacje!
Jul czyli święta w Szwecji
D jak dom
Surströmming
Koniki z Dalarna
Paczka
Astrid Lindgren i pasja czytania
Time out
Czas smutku
6 czerwca – Narodowe Święto Szwecji
Dni z nutą jazzu
Listopad zaklęty w broszce
Globen jako Wielka Dynia
Chwile wytchnienia
Ślub Madeleine
Jesienne refleksje
Wielki dzień
Wakacji czas
Zatrzymać lato
Drottningholm
Gålö – oda do natury
A jak asymilacja
Zegary naprzód!
Dziesięć powodów, dla których warto odwiedzić Olandię
Na końcu Europy – Nordkapp
C jak cierpienie
Dziesięć przykazań czyli Jantelagen
B jak brak
Dragonek
Grudniowe smaki i aromaty
Mały łoś i szopka z Krakowa
Festyn jesienny w Ogrodzie Bergianska
Festiwal polskich filmów
Lussekatter z pieca Kasi
Moja historia cz. 1
Panduro Hobby
Pierwsze dni z kotem
Szwedzki język migowy i świat głuchych
Bezcenny wspólny czas
Samozbiory – självplock
Najnowsze komentarze
- Daria - Znajdź dziesięć różnic
- Ycbo - Adwent po szwedzku
- Steven - Kopalnie w Gällivare
- Ania - Szwedzkie wychowanie dzieci
- Paweł - Znajdź dziesięć różnic
Archiwa
- wrzesień 2021
- marzec 2021
- grudzień 2020
- wrzesień 2020
- lipiec 2020
- maj 2020
- kwiecień 2020
- kwiecień 2017
- październik 2016
- wrzesień 2016
- sierpień 2016
- lipiec 2016
- maj 2016
- kwiecień 2016
- marzec 2016
- luty 2016
- styczeń 2016
- grudzień 2015
- listopad 2015
- październik 2015
- wrzesień 2015
- sierpień 2015
- lipiec 2015
- maj 2015
- kwiecień 2015
- marzec 2015
- luty 2015
- styczeń 2015
- grudzień 2014
- listopad 2014
- październik 2014
- wrzesień 2014
- sierpień 2014
- lipiec 2014
- czerwiec 2014
- maj 2014
- kwiecień 2014
- marzec 2014
- luty 2014
- styczeń 2014
- grudzień 2013
- listopad 2013
- październik 2013
- wrzesień 2013
- sierpień 2013
- lipiec 2013
- czerwiec 2013



My skladamy papiery pewnie w maju. 5 lat juz nam minelo, ale kaski nie bylo a teraz czekam az wrocimy po Wielkanocy ;)Jeszcze raz gratulacje 🙂
Serdecznie gratuluję!!!
Gratulacje. Ja w sumie od roku juz tez moge sie ubiegac ale jakos zawsze mi nie po drodze 😀
P.s to ze sie tutaj urodzisz nie czyni Cie obywatelem, ba – nawet o uppehållsrätt musisz skladac wniosek 🙂 NO chyba ze ktorys z rodzicow, ew. obydwoje posiadaja obywatelstwo szwedzkie to zmienia och postac rzeczy 🙂
Masz rację, spostrzegawcza Mamo Ananasowa. Jedno z rodziców musi być Szwedem, zeby mieć ten przywilej. Zaraz sprostuję, dziekuję:-)
Czy obywatele UE też muszą mieć pozwolenie na pobyt stały lub na czas nieokreślony? Gdzie się taki dokument załatwia? Czy to prawda, że czas studiów nie wlicza się do tych 5 lat?
W przyszłym roku planuję przeprowadzić się do Szwecji na magisterkę, a potem tam zostać na stałe i powoli zbieram informacje. A korzystając z tego, że odważyłam się już coś tutaj napisać, to chciałabym Ci powiedzieć, że nie mam w zwyczaju regularnie czytać blogów, natomiast na Twój wchodzę bardzo często, uwielbiam Twój styl pisania i posty, zdjęcia. Chciałabym też podziękować za to wszystko, bo dzięki temu, mimo wcześniejszych wątpliwości, przekonałam się, że warto przeprowadzić się do Szwecji. Poza tym często wspominasz o codziennych rzeczach i o takich szczegółach kulturowych na temat Szwecji, o których Polacy nie mają pojęcia.
Bardzo gratuluję „nowej drogi życia” w postaci tego paszportu! Brawo 🙂
Dziękuję za te miłe i motywujące do dalszej pracy słowa!
Tak, obywatele EU też muszą się starać najpierw o pobyt.
Jeśli osoba przybyła do Szwecji jako stdent czy badacz naukowy nie może niestety doliczyć sobie tego czasu do okresu zamieszkania.
Życzę Ci wszystkiego dobrego i powodzenia w dążeniu do celu!
Gratulacje !!
A propos czasu oczekiwania – ja czekalam rok…i tez sie baaardzo cieszylam…a potwierdzenie mojego szwedzkiego statusu oprawilam w ramki 😀
Gratuluję raz jeszcze i ślę uśmiechy.
Bardzo praktyczny przydatny post, wiem, że niektórzy moi znajomi też Cię podczytują i bardzo cenią takie notki pełne konkretnych informacji 🙂
To miło:-)
Gratuluje otrzymania obywatelstwa – wlasnie takim ludziom jak Ty, ktorzy adaptuja sie do zycia w Szwecji i ktorzy doceniaja ten kraj powinno byc nadawane obywatelstwo szwedzkie. Ja dostalem obywatelstwo po trzech latach pobytu (malzenstwo ze Szwedka), ale to bylo bardzo dawno temu. Pozdrawiam
Mikolaj
Rzadko cokolwiek komentuję, ale nie sposób się z Panem nie zgodzić. Niestety niektórzy politycy słowo „asymilacja” traktują jako oznakę rasizmu i dyskryminacji innych kultur. Smutne, ale może nie wszystkim zależy na dobru własnego kraju i własnych obywateli.
Pozdrawiam ciepło i oby więcej rozsądnych osób 🙂
Cudna wiadomość! 🙂
Jeszcze raz gratuluję i zabieram sie za swoją aplikację 🙂
Dziękuję!
A ja właśnie u Ciebie byłam. Ty u mnie ja u Ciebie.
Serdecznie gratuluje Moniko, tym bardziej, że możesz mieć dwa obywatelstwa. U mnie nie ma już tak łatwo i zastanowię się 1000 razy albo i milion, czy nie chce dłuzej być już prawnie Polką, bo w sercu moją polskość trwać bedzie zawsze:)
Nie musisz się rozstawać ze swoją polskością. Chyba, że w Holandii trzeba się zrzec własnego obywatelstwa na rzecz nowego. Nikt Ci polskiego serca nie odbierze:-)
Jeszcze raz gratulację!!
(ja mam podobnie, tylko jedna okładka jest inna ;))
Gratuluję! Pani będzie zawsze Polką bo Pani ma słowiańską otwartą duszę.
Serdecznie gratuluje ! Ogromna radosc, nareszcie te sama prawa i obowiazki. To nie jest jednak takie pewne , ze w sercu i duszy zaczniemy sie nagle czuc jak Viking. Ale czy to potrzebne, nie gdyz wielokulturowosc i odmiennosc jest jednak sila i bogactwem.
Przyłączam się również do gratulacji,bo to w niektórych przypadkach nie lada wyczyn żeby co kolwiek w tym kraju załatwić. Wszystkiego dobrego!!!
Gratuluje serdecznie.
Gratulacje!!! Szkoda, ze u nas w Norwegii ciagle jest to prawo, ze podwojne obywatelstwo mozna miec tylko w szczegolnych przypadkach a tak „a priori” to nuby trzeba sie zrzekac… (choc znam pare osob ktorym sie udalo uzyskac polsko-norweskie obywatelstwo)… Pozostaje nadzieja, ze albo w slad za Szwecja zmienia to prawo albo bedzie sie mozna „zalapac” na ten szczegolny przypadek…
Gratuluję. Ja również odebrałem właśnie paszport ,a obywatelstwo dostałem w kwietniu. Nie mogę jednak nigdzie znaleźć informacji ,na temat obywatelstwa dla mojej żony. Mieszkamy razem w szwecji od 6 lat ,od ponad 3 jesteśmy małżeństwem ,a nasza córka urodziła się w szwecji.
Chciałbym wiedzieć jak wygląda sprawa, z obywatelstwem dla żony i córki?
Pozdrawiam.
A ile czeka sie na dokumentet po zatwierdzeniu obywatelstwa w Szwecji ??
A jakie warunki muszą być spełnione jeżeli dziecko nie ma 15 lat, a rodzice obywatelstwa. Jakie dokumenty są potrzebne, czy wystarczy dowód osobisty, czy musi być paszport Pl. ?
„Jestem dumna ze swojej polskości” ale ” czuję, że Szwecja jest moim domem. Stała się moją nową ojczyzną.” Na wszelki wypadek dobrze jest zachować swoje polskie obywatelstwo. W końcu może się to do czegoś przydać. Polski rząd może swoim obywatelom zgotować atrakcje, z których warto będzie skorzystać. Tak na wszelki wypadek. Polskie obywatelstwo jest tanie. Przy składaniu wniosku o przyznanie polskiego obywatelstwa wnosi się opłatę w wysokości 219 zł, to jakieś 3 i pół raza mniej niż w Szwecji. No, ale to co jest tanie, też się może czasami przydać. Tak na wszelki wypadek.
Kazdy mieszka tam gdzie mu pasuje. Ok? Ja pamietam jak obserwowalalm kolejke Polakow przez konsulatem Kanady w Warszawie, jak sie o wizy ubiegali- tacy byli przesadnie uprzejmi, niektorzy lizali podloge zeby tylko pojechac za ocean. Polacy w USA tez bezproblemowo sie zrzekaja 'polskiego balast’u, bo sie wstydza. Po 2 latach w Stanach niektorzy sa 'bardziej amrykanscy’ niz bizony na preriach Dakoty.. A tutaj ktos szczerze przyznaje sie ze sie cieszy z obywatelstwa szwedzkiego- i takie dupowate ironiczne komenty?? Tak, polskie obywatelstwo jest tanie, tak jak chcesz zyc w nedzy to lec po rente do ZUS, tak w polsce lekarz jest nieosiagalny, a dzieci rodzi sie w syfnych warunkach, dzieci nie-Katolikow sa bite i wysmiewane w szkolach z krzyzami…jest wiele powodow zeby zamieszkac zagranica i poza Polska. Szwecja to swietne miejsce do zycia, wspaniala przyroda, historia, ekologia, i najnowsze technologie, wysoko zaawansowane spolecznstwo..wiec dziub w ciup kolego.
Hej! praed 2001 rokiem musialam zrzec sie obywatelstwa polskiego teraz mi jest potrzebne…gdzie zalatwia sie to w Polsce w jakim urzedzie? Serdecznie pozdrawiam